Electrochemistry Buffers
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (66)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (894)
- (2)
- (5)
- (25)
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (328)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Reagents Holdings Llc Buffer pH 9.18 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 9.18 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 1303-96-4 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 9.18 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 9.18 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.0034 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 4.00± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 4.00± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
Reagents Holdings Llc Buffer pH 11.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 11.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 1310-73-2 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 11 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 11.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.0074 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 1.68 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 1.68 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 1.68 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 1.68 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.002 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Ammonium Hydroxide-Chloride Buffer, Reagents
Ammonium Hydroxide-Chloride Buffer, Reagent, use for EDTA titrations. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Linear Formula | CH3COONH4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| UN Number | UN2790 |
| Chemical Name or Material | Ammonium Acetate Buffer |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Name Note | For Iron |
| CAS | 7732-18-5 |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement Do not breathe vapors, mist, spray. Wear protective gloves, protective clothing, eye protection, face protection. Wash exposed skin thoroughly after handling. Use only outdoors or in a well-ventilated area. Avoid release to the environment. If swallowed: Rinse mouth. Do not induce vomiting. Immediately call a poison center/doctor. If on skin (or air): Remove immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water/shower. Immediately call a poison center/doctor. Wash contaminated clothing before reuse. If inhaled: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a poison center/doctor. If in eyes: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a poison center/doctor. Keep container tightly closed. Store locked up and in a well-ventilated place. Dispose of contents/container to comply with local, state and federal regulations. |
| Decomposition Information | Fume; Carbon monoxide; Carbon dioxide; Thermal decomposition generates: Corrosive vapors; Gaseous Ammonia |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Causes severe skin burns and eye damage. May cause respiratory irritation. Harmful to aquatic life. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| Packaging | Poly Bottle |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | CH3COONH4 |
| Formula Weight | 77.08 |
| CAS Max % | 8.89 |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 10.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 10.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 144-55-8 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 10 |
| Chemical Name or Material | Buffer pH 10.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Specific Gravity | 1.0027 |
| Solution Type | Buffer |
| Melting Point | 0°C |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 6.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 6.00 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reference Buffer, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. Accredited to ISO 17025, NIST Traceable.
Reagents Holdings Llc Zinc Buffer, (Ammonium Hydroxide/Oxalic Acid), Reagents
Zinc Buffer, (Ammonium Hydroxide/Oxalic Acid), Reagent, use for Zinc analysis. Manufactured in ISO 9001 facility.
| Linear Formula | NaH2PO4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Phosphate Buffer pH 4.1 |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Name Note | For Cyanide |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement If in contact with skin or eyes, rinse thoroughly with water for 15-20 minutes. If swallowed, get medical attention. |
| Decomposition Information | Phosphine; Phosphorus oxides; Phosgene |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Solution is not hazardous. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| Packaging | Poly Bottle |
| pH | 4.1 ±0.3 |
| Recommended Storage | Refrigerate |
| Formula Weight | 119.98 |
Reagents Holdings Llc TISAB with CDTA (TISAB II), for Fluoride ISE, Reagents
CAS: 7732-18-5 Molecular Formula: H2O Molecular Weight (g/mol): 18.02 InChI Key: XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N Synonym: Total Ionic Strength Adjustment Buffer IUPAC Name: water SMILES: O
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 18.02 |
| SMILES | O |
| Synonym | Total Ionic Strength Adjustment Buffer |
| IUPAC Name | water |
| InChI Key | XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | H2O |
pH 5 Buffer Standard, SPEX CertiPrep™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ISO/IEC Guide 34 Certified, NIST-Traceable Certified Reference Material
| Chemical Name or Material | pH 5 Buffer Standard |
|---|
Reagents Holdings Llc Buffer pH 0.50 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 0.50 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, NIST Traceable, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. NIST Traceable.